Bilglasgruppen (Auktorisationsnämnden)

Bilglasarbeten har tillhört glasbranschen sedan 1950-talet. Auktoriserade Bilglasmästerier ser genom utbildning, fortbildning och kontroller till att medlemmarna har den högsta kompetensen i bilglasarbete. Vi samarbetar med försäkringsbolagen, transportmyndigheter, bilprovning med mera och kan därigenom både påverka och förbättra möjligheterna för bilglasmästarnas marknad.

Kontakta Bilglasgruppen

Anders Jensen, ledamot
Ryds Bilglas
E-post: anders.jensen@rydsbilglas.se

Per Johansson, ledamot
Björkmans Glasmästeri AB
E-post: per.johansson@glaskedjan.se 

Patrik Dahlqvist, ledamot
Bil- & byggnadsglas AB
E-post: patrik@bilobyggnadsglas.se

Joakim Appelqvist, ledamot 
Appelqvist Glas AB
E-post: info@appelqvistglas.se

Christian Ahlholm, ledamot
Bjuris Glas AB
E-post:glas@bjuris.se

Richard Gavaller, projektledare/ledamot
Glasbranschföreningen
Telefon: 070-575 90 71
E-post: richard.gavaller@gbf.se

Erik Haara, adjungerad ledamot 
Glasbranschföreningen
Telefon: 08-453 90 74
E-post: erik.haara@gbf.se

Skriv ut sidan