Föreningens sju distrikt

Glasbranschföreningens medlemmar är uppdelade på sju distrikt. Det var tidigare åtta distrikt men distrikt 1 och 2 har slagits samman.

Varje distrikt har en egen styrelse som är en förmedlande länk mellan föreningens styrelse (huvudstyrelsen) och medlemmarna inom distriktet.

Årligen arrangerar varje distrikt egna årsmöten. Distrikten gör även studiebesök och resor både inom och utom landets gränser och ibland görs aktiviteter tillsammans med andra distrikt.
 

Distriktsstyrelser

Distrikt 1-2
Distrikt 1 och 2 har slagits samman. I detta distrikt ingår: Skåne, Blekinge, södra Halland till och med orter belägna vid Nissan samt Småland, Öland och Gotland.

Ordinarie ledamöter


Jonathan Andersson, ordförande
Ryds Glas AB, Karlshamn
0454-343 40

Simon Rembring, vice ordförande
Glasmästaren i Höganäs
042-341321

Ulla Svensson
Villans Glas AB, Ängelholm
0431-138 70

Michelle Bengtsson
GlasAkuten AB, Helsingborg
042-240 300

Maja Hallén
RAMA AB, Karlskrona
0733-48 42 42

Tomas Karlsson
A-GLAS Niklassons Glas, Karlskrona
0455-242 00

Stellan Svensson
Lomma Glasmästeri, Lomma
040-41 38 50

Johan Andersson
Lunds Glasmästeri, Lund
046-12 53 63

Mårten Persson
Joh. Persson Glasmästeri AB, Malmö
040-29 00 95

Suppleanter


Maria Vel
Ateljén Sjöström, Hässleholm
0451-855 65
 
Distrikt 3
I det tredje distriktet ingår: Norra Halland ned till Nissan, Västergötland, Bohuslän och Dalsland.

Ordinarie ledamöter


Jörgen Svenson, ordförande
Henåns Glasmästeri
0304-314 15

Martin Karlsson
Karlsson & Dahl Glasmästeri AB, Varberg
0340-66 66 50

Dennis Eriksson
Kungstens Glasmästeri AB, Västra Frölunda
031-29 90 55

Daniel Forsberg
Ryds Glas 

Ulrica Sundén Berger
Berger´s Glasjour, Vänersborg
0521-35 333

Suppleanter


Håkan Berglund
Tollor AB, Göteborg
031-55 15 50

Håkan Stridsman
Göteborg

Peter Mårtensson
Ryds Bilglas

Rainer Standerth
Fasadsystem i Stenkullen AB, Stenkullen 
 
Distrikt 4
I det fjärde distriktet ingår: Östergötland, Södermanland samt Kungsör och Enköping.

Ordinarie ledamöter


Joakim Appelqvist,
Appelqvist Glas, Norrköping
011-31 13 33

Carl Landström,
Hedlunds Glas, Katrineholm
0150-106 33

Jan Andersson,
Tages Glas AB, Katrineholm
0150-782 707

Ulla Hertzman,
All-Glas AB, Norrköping
011-10 06 00

Mats Henningsson
Torshälla Glas, Torshälla
0150-78270

Anki Rapp
Henrik Rapps Glas, Ljungsbro
013 - 652 52

Suppleanter


Ronnie Hjalmarsson
Tages Glas AB, Katrineholm
0150-78270
 
Distrikt 5
I det femte distriktet ingår: Närke och Värmland.

Ordinarie ledamöter


Patrik Svensson, ordförande
Glasjouren Forshaga AB, Forshaga
054-87 24 70

Göran Kronström, kassör
Karlstads Glasmästeri, Karlstad
054-85 30 40

Birgitta Restadh, sekreterare
Teijlers Glas AB, Örebro
019-611 15 27

Bo Persson
Ryds Glas AB, Örebro
019-16 10 80

Kjell Lindqwist
Lindqvist o Son Glas, Lindesberg
0581-62 52 90

Suppleanter


Anders Restadh
Teijlers Glas AB, Örebro
019-611 15 27

Jörgen Sätherberg
KLM Tech AB - Torsby Glasmästeri
0560-10526
 

Distrikt 6
I det sjätte distriktet ingår: Stockholm (08-området) med omnejd, Värmdö, Vaxholm, Vallentuna, Sigtuna, Jakobsberg, Mälaröarna, Tumba, Nynäshamn, Haninge och Södertäljeområdet.

Ordinarie ledamöter


Ingemar Ericssonordförande
Roslagsglas AB, Åkersberga
08-54088240

Mats Segerberg
Ekströms Glasmästeri AB, Stockholm
08-34 01 20

Renée Kuhn, kassör och sekreterare
Blyfönster Specialisten, Stockholm
08-673 58 80

Per Johansson
Västerorts Glasmästeri AB, Spånga
08-37 55 51   

Urban Hammarstedt
Mästers Ramaffär AB, Stockholm
08-667 67 30

Suppleanter


Svante Ringström
N.P. Ringström AB, Stockholm
08-643 31 73

Malin Ottosson
Samglas/AA Glas AB, Sollentuna
08-83 44 50
 
Distrikt 7
I det sjunde distriktet ingår: Västermanland, Uppland, Dalarna, Gästrikland och Hälsingland.

Ordinarie ledamöter


Tomas Andersson, ordförande
Selins Glasmästeri AB, Sandviken
026-25 32 59

Niklas Hellström, kassör
Wahlströms Glas, Gävle
026-51 96 76

Roger Eriksson
Hedlunds Glasmästeri, Ljusdal
0651-16310

Tommy Hedberg
Wahlströms Glas, Gävle
026-51 96 76

Suppleanter


Kimmo Andersson
Valbo Glas AB, Valbo
026-130177

Ola Kungsman
Ryds Glas AB, Uppsala
018-691040
 
Distrikt 8
I det åttonde distriktet ingår: Härjedalen, Medelpad, Jämtland, Ångermanland, Västerbotten och Norrbottens län.

Ordinarie ledamöter


Peter Larsson, ordförande
Larssons Glas AB, Övertorneå
0927-104 80

Monica Lundberg
Umeå Glas, Umeå
090-70 65 40

Andreas Lindgren
Luleå Bilglas AB, Luleå
0920-22 14 81

Tom Degerrot
Arnäs Glas AB, Örnsköldsvik
0660-83560

Markus Kivijärvi
Luleå Glas, Luleå
0920-22 14 81

Suppleanter


Tomas Johansson
Östersunds Glasmästeri
063-123 350
 
Skriv ut sidan