Bilglasgruppen

Bilglasarbeten har tillhört glasbranschen sedan 1950-talet. Auktoriserade Bilglasmästerier ser genom utbildning, fortbildning och kontroller till att medlemmarna har den högsta kompetensen i bilglasarbete. Vi samarbetar med försäkringsbolagen, transportmyndigheter, bilprovning med mera och kan därigenom både påverka och förbättra möjligheterna för bilglasmästarnas marknad.

Kontakta Bilglasgruppen

Auktorisationsnämnden 

Joakim Appelqvist
Appelqvist Glas AB
E-post: info@appelqvistglas.se

Jan Lehtola
Ryds Bilglas
Jan.lehtola@rydsbilglas.se

Andreas Edvinsson
Vaksala Glas
andreas@vaksalaglas.se

Branschnämnden 

Fredrik Karlsson
Ryds Bilglas
fredrik.karlsson@rydsbilglas.se

Per Johansson
Björkmans Glasmästeri AB
E-post: per.johansson@glaskedjan.se 

Patrik Dahlqvist
Bil- & byggnadsglas AB
E-post: patrik@bilobyggnadsglas.se

Glasbranschföreningens representanter 

Richard Gavaller, projektledare/ledamot
Glasbranschföreningen
Telefon: 070-575 90 71
E-post: richard.gavaller@gbf.se

Erik Haara, adjungerad ledamot 
Glasbranschföreningen
Telefon: 08-453 90 74
E-post: erik.haara@gbf.se

Vill du veta mer?

Richard Gavaller

Projektledare Bilglas / Auktoriserat Bilglasmästeri
Telefon:
070-575 90 71
E-post:
richard.gavaller@gbf.se